PERRIS MONTE CARLO Oud Imperial EDP 100ml


Niewiele olejków zapachowych posiada mistyczne cechy olejku oud. Jest on pozyskiwany z pachnącej żywicy pochodzącej z drzew rodzaju Aquilaria, dlatego też określa się go również mianem drzewa agarowego, aloesowego bądź kalambakowego. To jest właśnie ten aloes, o którym mówi Biblia. Jest on kochany i ceniony od tysięcy lat zarówno przez mistyków, jak i romantyków. Uważa się, że oud jest niezwykle pomocny podczas duchowej medytacji. Miłośnicy tego zapachu używają go również jako afrodyzjaku.

Mieszkańcy Półwyspu Arabskiego od wieków popularyzują olejki oud. Aby świat mógł uzyskać dostęp do artykułów zapachowych, jeszcze na długo przed 1500 r. p.n.e. pojawiły się szlaki handlowe przecinające tereny Arabii i Bliskiego Wschodu, ale pierwszy prawdziwy ekstrakt perfum został stworzony dopiero w X wieku n.e. dzięki metodzie destylacji zaproponowanej przez Ibn Sina (Awicennę).

Popularność dróg handlowych, które zostały określone mianem „szlaku kadzidlanego” – prowadzącego z Arabii do Oceanu Indyjskiego, a stamtąd na rynki Cesarstwa Rzymskiego – systematycznie rosła aż do III wieku n.e. głównie z powodu wzrastającego popytu na kadzidła i zapachy. Mieszkańcy Półwyspu Arabskiego tworzyli swoje własne perfumy bazując na drzewie agarowym, drzewie sandałowym, ambrze, piżmie i różach. To właśnie w tamtym rejonie świata zapachy oparte na olejku oud zyskały sławę.

Słynny kalif arabski powiedział kiedyś: Gdybym był kupcem, handlowałbym tylko perfumami agarowymi, dzięki czemu, jeśli nawet nie zarobiłbym, to na pewno odniósłbym korzyści z ich niepowtarzalnego zapachu. Wybierając ten zapach, w pełni podkreślisz własną indywidualność.

Zapotrzebowanie na oud jest tak wielkie, że ​​w większości regionów świata, w których występują drzewa agarowe, są one bliskie wyginięcia. Ogromna część drzewa agarowego oferowanego na rynku jest obecnie pozyskiwana poprzez nielegalny proceder kłusownictwa. Uważa się, że drzewo agarowe wywodzi się z regionu Assam w Indiach i stamtąd rozprzestrzeniło się na całą Azję Południowo-Wschodnią. Oud sprowadzany jest obecnie z Indii, Wietnamu, Chin, Kambodży, Indonezji i Filipin... i choć populacja drzew kurczy się w zastraszającym tempie, popyt na nie stale rośnie. Koszt olejku z drzewa agarowego przekracza w tym momencie 54 000 dolarów za kilogram!

Oud jest jednym z najcenniejszych, naturalnych drzewnych olejków eterycznych dostępnych obecnie na rynku. Jego skład charakteryzują najprzeróżniejsze cechy: zwierzęcość, zmysłowość, a także wyrafinowanie. Posiada on zdolność wzbogacania kompozycji zapachowych, a dzięki połączeniu z innymi nutami tworzy jeszcze silniejsze i bardziej uniwersalne perfumy.

W tej mieszance oud doskonale komponuje się z innymi szlachetnymi nutami drzewnymi, takimi jak cedr atlaski, wetiwer z Jawy czy drzewo sandałowe, dzięki czemu naturalne drzewne i skórzane nuty tej wyjątkowej kreacji są odpowiednio podkreślone.


Skład:
Nuty głowy: cytrusy, jaśmin, kminek
Nuty serca: kadzidło (olibanum), paczula, szafran, papirus
Nuty bazy: sandałowiec, oud, cedr, labdanum, wetiwer, brzoza


Rodzina zapachowa: orientalno-drzewna


Data powstania: 2012


 Produkt dobrze działa z...


Jeśli lubisz ten produkt, może polubisz także....

OLIVIER DURBANO Rock Crystal EDP 100ml
OLIVIER DURBANO Black Tourmaline EDP 100ml
MONTALE Dark Aoud EDP 100ml
AMOUAGE Honour Man EDP 100ml
MISSALA Qessence EDP 100ml
CARNER BARCELONA Black Calamus EDP 50ml
MONTALE Red Aoud EDP 100ml
CARNER BARCELONA Megalium EDP 100ml
OLIVIER DURBANO Black Tourmaline EDP 30ml
CARNER BARCELONA Volcano EDP 50ml
RICHOULI Majesty EDP 80ml
MONTALE Wood on Fire EDP 100ml