HOUBIGANT Iris des Champs EDP 100ml


Irys, historyczny składnik perfum.
Irys to roślina z rodziny kosaćcowatych o eleganckich kwiatach, kryjąca w sobie ukryty skarb. Poczynając od czasów starożytnych Egipcjan, irys uważany był za święty kwiat i symbol władzy – z tego powodu był umieszczany w herbach francuskiej arystokracji. Z irysa otrzymuje się jedną z najdroższych i najbardziej luksusowych esencji w perfumiarstwie. To dzięki Katarzynie Medycejskiej, która spopularyzowała perfumiarstwo za pomocą perfumowanych rękawiczek i akcesoriów, irys zaczął być stosowany w wodach oraz pachnących pudrach.

Co zaskakujące, to nie delikatne kwiaty, ale podziemne części rośliny stanowią ten perfumeryjny skarb. Kłącza bogate są w irony, które charakteryzują się niepowtarzalnym zapachem. Esencja kwiatów tak nie pachnie.

Proces ekstrakcji irysa jest bardzo długi i żmudny. Rośliny rosną trzy lata, zanim zostaną zebrane. Następnie kłącza, z których pozyskiwane jest „masło” irysowe, muszą zostać wysuszone. Proces schnięcia trwać może nawet kilka lat. Gotowy do przetwarzania korzeń ma niesamowicie wyrazisty zapach, z nutą pudrową, zielono-drzewną i lekko słodką, przywołującą na myśl zapach ciepłego chleba.

Kreatywny proces.
Wielu perfumiarzy próbowało swoich sił z tym niezwykłym składnikiem naturalnym, podkreślając jego ziemiste lub pudrowe aspekty, ale jeszcze żadnemu nie udało się oddać zapachu samego kwiatu.

Dom Houbigant postanowił pójść zupełnie inną drogą i odtworzyć zapach kwiatu irysa, a żeby tego dokonać, wykorzystał ścieżkę którą kiedyś wybrał Paul Parquet, twórca Fougère Royale. Parquet zapytany o to, jak wpadł na pomysł stworzenia Fougère Royale, odpowiedział że chciał odtworzyć zapach paproci, ale kiedy okazało się że nie posiadają one zapachu, postanowił stworzyć ten zapach według własnej wizji. Swoją kompozycję podsumował słowami: „gdyby Bóg dał paprociom zapach, byłby to zapach Fougère Royale”.

Zainspirowani kreatywną wizją Parquet'a, perfumiarze Houbigant oraz Mathieu Nardin, perfumiarz Robertet, stworzyli własne wyobrażenie zapachu kwiatu irysa. Zgodnie z tradycjami domu Houbigant, w stworzeniu zapachu wykorzystano najwyższej jakości naturalne składniki. Tak powstały perfumy, które noszącej jej osobie dają wrażenie spaceru po słonecznej toskańskiej wsi i polach kwitnących irysów.

Zapach
Iris des Champs to świeża, kwiatowa i niezwykle kobieca interpretacja zapachu kwiatów irysa. Otwarcie, zbudowane z bergamotki i róży, otacza świeżością porannej rosy w pierwszych dniach wiosny. Zniewalające, zmysłowe serce rozkwita bukietem irysów, jaśminu, ylang-ylang i konwalii. W tle kompozycji, perfumiarze odtworzyli aksamitny akord płatków irysa, otulonych uwodzicielską wanilią i hipnotyzującym sandałowcem.

Eau de Parfum
Zapach zamknięty został w replice kryształowego flakonu z początku XX wieku, który pierwotnie został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę Baccarat dla zapachu Parfum Idéal (domu Houbigant).

Parfum Idéal skomponował w 1896 roku Paul Parquet, ale perfumy zaprezentowano dopiero w 1900 roku, z okazji targów EXPO (Exposition Universelle) w Paryżu. Była to pierwsza kompozycja, łącząca kwiatowy bukiet z syntetyczną kumaryną.

Opakowanie dla Iris des Champs, podobnie jak irysy, posiada piękną kobaltową barwę. Zdobienia w kształcie kwiatów irysa i napisy wykonane zostały złotą farbą.

Zapraszamy do przeczytania recenzji na naszym blogu:
Iris des Champs - zapach z wyobraźni


Skład:
Nuty głowy: bergamotka, konwalia, różowy pieprz
Nuty serca: masło irysowe, absolut irysa, absolut róży, absolut jaśminu wielkolistnego (sambac), esencja ylang-ylang
Nuty bazy: sandałowiec, wanilia, piżmo, nuty ambrowo-drzewne


Rodzina zapachowa: kwiatowa


Nos: Mathieu Nardin


Data powstania: 2014


 Produkt dobrze działa z...


Jeśli lubisz ten produkt, może polubisz także....

AMOUAGE Gold Man EDP 100ml
CLIVE CHRISTIAN Private Collection I Feminine perfumy 50ml
PUREDISTANCE No. 12 perfumy 60ml