Grossmith jest jednym z najstarszych angielskich domów perfumeryjnych. Został założony w Londynie w 1835 r. przez Johna Grossmitha. Jego syn, John Lipscomb Grossmith, przekształcił firmę w wiodącą perfumerię produkującą szeroką gamę perfum, olejków eterycznych, wyszukanych mydeł, pudrów i innych produktów toaletowych, np. kremów do rąk.

 

Grossmith szybko zyskał reputację producenta wyrafinowanych perfum. Do swej produkcji używał tylko naturalnych składników importowanych z Grasse, natomiast do produkcji flakoników - kryształu Baccarat. Na międzynarodowych targach, które odbyły się w 1851 r. w Londynie, J. Grossmith & Son była jedyną angielską firmą, której udało się zdobyć medal w branży perfumiarskiej.

Firma uhonorowana została rekomendacjami z najwyższych sfer. Były one wręczane osobom i firmom, które dostarczały towary lub usługi przez okres co najmniej pięciu lat Królowej, Księciu Edynburga czy Księciu Walii. Grossmith otrzymał rekomendacje m.in. od królowej Aleksandry (1844 - 1925), małżonki króla Edwarda VII, a także dworów królewskich Grecji i Hiszpanii.

Jednym z zapachów mających bezpośredni związek z rodziną królewską był Betrothal wyprodukowany z okazji ślubu księcia Jerzego i księżniczki Marii w lipcu 1893 roku. Natomiast w 1897 r. Grossmith stworzył perfumy z okazji Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii - Victorian Bouquet, "The Royal Perfume".

Aż do 1924 r. firma była przedsięwzięciem rodzinnym. Z czasem wyszła z posiadania rodziny, a ok. 1980 r. całkowicie zaprzestała handlu. Historia zatoczyła koło. Dzisiaj firma Grossmith jest własnością Simona Brooke'a, praprawnuka jej założyciela - Johna Grossmitha. Wprowadził on markę na światowy rynek w 2009 r.

Firma jest w posiadaniu księgi z recepturami, prawdopodobnie napisanymi przez Johna Lipscomba Grossmitha, który w Grasse kształcił się na perfumiarza. Zawiera ona oryginalne receptury ponad 300 produktów, w tym 96 rodzajów perfum, 23 wód toaletowych i kolońskich, 10 mieszanek olejków eterycznych oraz 82 mydeł, które zostały wprowadzone do obrotu pod ponad stu różnymi nazwami.

Oryginalne receptury wraz z analizą oryginalnych perfum pozwoliły na odtworzenie i udoskonalenie trzech klasycznych angielskich zapachów Grossmith: Hasu-no-Hana (1888), Phul-Nana (1891) i Shem-el-Nessim (1906), co dokonało się we współpracy z firmą Robertet z Grasse.

Opakowania i wzory flakonów, inspirowane oryginalnym flakonem Grossmith Baccarat, zostały wykonane przez firmę Holmes & Marchant.

Mniej

GROSSMITH Floral Veil